Usluge

Kako mi Geštalt terapija i Geštalt terapeut mogu pomoći?
Što je geštalt terapija?
Brojni su psihoterapijski pravci različiti u svojim specifičnim učenjima i tehnikama, no svima su im zajednički bazični elementi te sve vodeće psihoterapijske metode imaju otprilike iste efekte uz razvijanje vjere i nade u bolji i kvalitetniji život klijenta.
Najvažniji faktor uspješnosti terapije jest kvalitetan odnos između klijenta i terapeuta, ono što nazivamo čvrst terapijski savez. Svaki kontakt sa klijentom dotiče unutarnji svijet terapeuta, a on, putem spoznaje i svijesti o procesima koji se događaju između njega i klijenta, razvija svoju profesionalnost i sposobnost da sebe upotrijebi kao instrument u terapijskom procesu.

Geštalt terapija je egzistencijalna, eksperimentalna i usmjerena na holističko iskustvo klijenta. Osnovna teorija terapije leži u ideji da ljudi imaju puni kapacitet za kvalitetniji život samo ako su potpuno svjesni onoga što se događa u njihovoj okolini i njima samima, tako da se GT bazira na svjesnosti, preuzimanju odgovornosti i biranju iz pozicije svjesnosti. GT je usmjerena na klijentov doživljaj realiteta, osvještavanu što osjeća i kako, a ne zašto nešto čini. To rezultira uvidom, samoprihvaćanjem, boljim poznavanjem okoline, a time i boljim te kvalitetnijim odnosom sa samim sobom i okolinom. A koje će se tehnike primijeniti kako bi se gore navedeno provelo, ovisi velikim dijelom od terapeutove pozadine, iskustva u profesiji i životu kao i terapeutovih sposobnosti i karakteristika, ali isto tako ovisi i o samom klijentu. Geštalt terapeuti se koriste svim onim što imaju u jednom trenutku na raspolaganju i što u datoj situaciji, s pojedinačnim klijentom ili grupom (ili edukantima), smatraju prikladnim.
Kome je geštalt terapija namijenjena i što očekivati?
GT je namijenjena osobama koje se muče s anksioznošću, depresijom, svakodnevnim funkcioniranjem, fobijama,OKP-om, ADHD-om, ovisnostima, PTSP-om, poremećajima seksualnog ponašanja,tugovanjem i gubitkom, problemima u odnosima, poremećajima ličnosti,egzistencijalnim problemima, stresom i burnoutom i slično.

Klijent nije pasivan promatrač u terapiji, već aktivni pokretač promjena. Kroz razgovor, geštalt igre, tehnike i eksperimente, terapeut i klijent u partnerskom odnosu istražuju klijentov unutarnji svijet, strahove, nade, čvorove, misli i osjećaje. Očekivano trajanjeGT je od nekoliko mjeseci do dvije godine, a klijent i terapeut se dogovaraju o dinamici susreta ovisno o potrebama i željama klijenta.
Individualna psihoterapija
Individualna geštalt terapija podrazumijeva rad s jednim klijentom, u trajanju između 50 i 60 minuta po susretu.
Na početku terapijskog odnosa preporučena dinamika, a što ovisi o terapijskom iskustvu klijenta i potrebama, jest jednom tjedno, kasnije se prema dogovoru susreti prorjeđuju na jednom u dva tjedna, jednom mjesečno, jednom u tri mjeseca te se kreće prema završavanju terapijskog ciklusa. Svo vrijeme se klijenta uči kako da s vremenom postane sam sebi terapeut tako da primjenjuje sve naučeno u terapiji i integrira u život.
Grupna psihoterapija
Podrazumijeva rad terapeuta sa 4 do 10 članova grupe zatvorenog karaktera.
U grupi se stvara i jamči atmosfera povjerenja i diskrecije. Sav sadržaj iznesen u grupi, ostaje u grupi. Grupa obično kreće na jesen (u rujnu), održava se jednom do dva puta mjesečno,  a zatvara se u lipnju. Radi se o interesnim terapijskim grupama, npr. grupe podrške za roditelje, grupe podrške za poremećaje u prehrani, grupe podrške za socijalnu anksioznost, grupe podrške za partnerske odnose, grupe podrške za ovisnike, grupe podrške za maturante islično.
Partnerska psihoterapija
Partnerska psihoterapija obuhvaća partnere koji žele raditi na svojim partnerskim problemima/odnosu, a terapija uključuje razgovor s oba partnera istodobno.
Dinamika susreta je jednom do dva puta tjedno, ograničenog broja susreta - do deset.
Supervizija
Supervizija je profesionalna usluga pomoći i podrške u radu namijenjena stručnjacima koji se bave psihosocijalnim/
pomagačkim radom, npr. socijalnim radnicima, psiholozima, učiteljima, profesorima, policajcima, liječnicima, medicinskim sestrama, djelatnicima zatvorskog i probacijskog sustava i drugim stručnjacima koji se osjećaju pogođeni procesima rada, doživljavaju stres, burnoout te žele sačuvati svoje zdravlje.
Namijenjena je i pomagačima koji žele razvijati svoje stručne kompetencije. Obično se supervizija pruža grupno u dinamici jednom u tri do četiri tjedna tijekom ciklusa od 10 do 12 susreta, 4 do 10 pomagača, ali je dostupna i individualno.

Ajduković i Cajvert (2004.) superviziju definiraju kao „proces razvoja stručnjaka kao reflektirajućeg praktičara. To je kreativni prostor u kojem stručnjak u zajedništvu i suradnji sa supervizorom uči iz svojih iskustava, traži vlastita rješenja problema s kojima se susreće u radu, uključujući djelotvornije suočavanje sa stresom, sagledava korisnikovu situaciju i njegove resurse, svoje misli, osjećaje i vlastite resurse te odnos s klijentom iz različitih perspektiva. Integrirajući te različite aspekte profesionalne situacije, supervizor stvara pretpostavke da djeluje kao profesionalno kompetentna osoba. Tako supervizija osigurava kvalitetan rad s korisnicima psihosocijalnog rada.“ Ova definicija ukazuje na superviziju kojoj je u fokusu rada stručnjak/pomagač, njegov odnos s korisnikom, njegov osobni i profesionalni razvoj pri čemu se naglašava važnost dijalektičko-iskustvene metode i reflektiranja.
Autogeni trening
Autogeni trening je tehnika dubokog opuštanja i oslobađanja nakupljenog stresa koju je osmislio i razvio njemački psihijatar Dr. Johannes Schultz početkom dvadesetog stoljeća. Namijenjen je osobama koje žive stresan, buran i dinamičan život što može utjecati na remećenje svakodnevnog funkcioniranja i dovesti u disbalans osoban i poslovni život.
Namijenjen je prvenstveno osobama koje pate od poremećaja nesanice, anksioznosti, visokog krvnog tlaka, osobama koje su u stresu ili predprofesionalnim ili osobnim sagorijevanjem. Namijenjen je i zdravim pojedincima koji žele raditi na poboljšanju ili očuvanju svog mentalnog zdravlja.

Autogeni trening pored zadanih sugestija uključuje i vlastite specifične autosugestije kojima se samostalno dovodimo u stanje ravnoteže i mira. Poboljšava fokus i pomaže postići unutarnji mir.

Autogeni trening se provodi u trajanju od 8 uzastopnih tjedana, jednom tjedno u trajanju od 60 do 90 minuta, ovisno o broju polaznika. Između susreta od polaznika se očekuju da samostalno vježbaju naučene tehnike Autogenog treninga.